Komunikat
  • Koncert Noworoczny 26 stycznia 2018 r. Wstęp wolny.  ∗
  • Nowy harmonogram wywozu odpadów komunalnych w 2018 roku dostępny w zakładce GOSPODARKA ODPADAMI   ∗
  • Zwrot podatku akcyzowego - wniosek do pobrania w zakładce POLECAMY lub BOM ∗

Muzeum ma już 10 lat

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
09-07-2017
Mnóstwo atrakcji obejrzeć można było na jubileuszu Pożarnczego Centrum Historyczno-Edukacyjnego Ziemi Łódzkiej w Wolborzu. Byli goście, gratulacyjne listy i wyróżnienia. 
zdjęcie
Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu powstała w 2007 r. we współpracy z miejscową strażą pożarną. Kamień węgielny pod budowę Centrum został wmurowany w czerwcu 2005 roku, podczas obchodów 200-lecia Ochrony Przeciwpożarowej w Wolborzu. Prace budowlane zostały ukończone w lutym 2007 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce 8 lipca tego samego roku.

W roku 2017 obchodzimy jubileusz 10 lat funkcjonowania placówki. 

Placówka powstała na bazie bogatych zbiorów z zakresu pożarnictwa miejscowych członków i działaczy wolborskiej Ochotniczej Straży Pożarnej - małż. Urszuli (zm. w 2003) i Andrzeja Kotlickich. Dziś Pan Andrzej Kotlicki był wymieniany przez wszystkich, otrzymując także okolicznościową plakietę. Z koleji Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros złożył na ręce kierownika Centrum Pani Barbary Dudy gratulacje i życzenia kolejnych lat funkcjonowania placówki. 

Wyróżnienia i podziękowania za prace na rzecz muzeum otrzymali: Anna Wnukiewicz, Magdalena Wnukiewicz, Zenon Puchała, Stanisław Mordaka, Waldemar Forczmanowicz, Bogdan Mierzejewski, Jolanta Latocha, Marta Kopińska.

Po części oficjalnej zorganizowany był w Centrum festyn, podczas którego nie zabrakło strażackich pokazów oraz prezentacji w wykonaniu Grupy Historyczno-Edukacyjnej Szare Szeregi z Warszawy. 

Placówka na co dzień prowadzi działalność edukacyjną (lekcje muzealne) w zakresie historii regionalnej oraz dziejów pożarnictwa miejscowego i polskiego. Zbiory Muzeum uzupełniają regionalia zbierane przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza oraz jego założyciela i wieloletniego prezesa dr Stefana Siniarskiego.

Partnerami dzisiejszego festynu była Gminna Komisja Rozwiązywania Probelmów Alkoholowych oraz MOPS w Wolborzu. 
← powrót