Komunikat
  • 26 marca  przerwy w dostawie energii elektrycznej w Goleszach Dużych i Małych oraz Parcela.  ∗
  • 15 marca upływa termin zapłaty I raty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego.  ∗
  • Trwają zapisy do przedszkola i żłobka. Szczegóły w aktualnościach.  ∗

KOWR - zmiany ważne dla rolników

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
15-03-2017
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpocznie swoją działalność 1 września tego roku. Dziś o zmianach ważnych dla rolników mówili w Wolborzu przedstawiciele agencji rolniczych oraz poseł Robert Telus. 
zdjęcie
Rolnicy z naszej gminy zjechali do Wolborza na zaproszenie Burmistrza Andrzeja Jarosa. 

W trakcie spotkania omawiane były czekające rolników zmiany spowodowane połączeniem dotychczasowych instytucji Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) rozpocznie swoją działalność z niewielkim opóźnieniem 1 września tego roku.

KOWR będzie odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi oraz gospodarowanie nieruchomościami rolnymi, pozostającymi w zasobie Skarbu Państwa. W przyszłości ta instytucja wchłonie również Ośrodki Doradztwa Rolniczego.  

- Chcemy, żeby rolnicy mieli jak najbliżej do jednego urzędu, w którym załatwią kilka spraw, dlatego w przyszłości chcemy włączyć do KOWR Ośrodki Doradztwa Rolniczego, które znajdują się w każdym powiecie, takie rozwiązanie znacznie ograniczy też koszty związane z tymi zmianami. Dążymy do tego, żeby pracownicy tej nowej instytucji edukowali rolników, to ma być doradztwo biologiczne i technologiczne, czego w tym momencie brakuje. Do tej pory firmy prywatne wykupywały od naszych, państwowych instytutów badawczych wiedzę i sprzedawały ją rolnikom, my chcemy ten trend odwrócić, rolnicy powinni mieć bezpłatny dostęp do tych informacji. - powiedział Poseł Robert Telus. 

W spotkaniu, które zorganizowali Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros oraz Jacek Miksa reprezentujący NSZZ Solidarność RI wzięli udział m.in. przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przede wszystkim rolnicy z gminy Wolbórz.  

- Niebawem rozpoczną się prace polowe, dlatego postanowiliśmy zorganizować takie spotkanie właśnie teraz, chcieliśmy, żeby rolnicy dowiedzieli się na czym będą polegać planowane zmiany od osób, które są za nie odpowiedzialne, była to także okazja do tego, żeby porozmawiać o uciążliwościach odorowych, spowodowanych działalnością chlewni. - podsumował burmistrz Andrzej Jaros.   

W spotkaniu wzięli udział:
  • Grzegorz Franczak, Z-ca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi 
  • Anna Pietraszko, Dyrektor Oddziału Powiatowego ARMiR w Piotrkowie Trybunalskim
  • Dariusz Adamczyk, Dyrektor Agencji Rynku Rolnego
  • Janusz Ciesielski, Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych 
  • Włodzimierz Lewandowski, Dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach
  • Marian Jurek, Dyrektor Oddziału ODR w Piotrkowie Trybunalskim
  • Paweł Śpiewak, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim

Fragment materiału prasowego z portalu epiotrkow.pl

 
← powrót